Godziny dostępności dla rodziców realizowane przez nauczycieli Przedszkola Samorządowego wroku szkolnym 2023/2024

Chętnych rodziców prosimy o wcześniejsze zgłoszenie woli odbycia takiego spotkania celem ustalenia miejsca.

mgr Hanna Kośmider- Król: środa 13:00-14.00,

mgr Sylwia Bednarska: czwartek 8.00- 8.30, piątek 9.30 -10.00

mgr Marta Kobylak: poniedziałek 11.00 - 11.30, wtorek 9:30-10:00

mgr Ewa Krawczyk: czwartek 15:00- 15.30, piątek8.00-8.30

mgr Anna Połczyk: poniedziałek 10:00-10:30 i 12.30-13.00

mgr Monika Hrycaj: wtorek 9.00- 9.30, piątek 8.30 - 9.00

mgr Angelika Nastyn: czwartek 12:00-13:00

Jednocześnie informujemy, że w razie Państwa potrzeb każda nauczycielka może umówić się na rozmowę w dogodnym terminie i godzinach, które będą dostosowane do dyspozycyjności rodzica i nauczyciela.

Drodzy Rodzice zapraszamy do zapoznania się z prezentacją Pani A. Węgrzynowskiej –Rawluk nt. ,,Dziecko przed ekranem” w formie prezentacji.

Prezentacja_Dziecko_przed_ekranem__-_Agnieszka_Wegrzynowska-Rawluk.ppt

Dojrzałość szkolna

• Serdecznie zachęcamy wszystkich Rodziców a w szczególności dzieci 7 letnich do zapoznania się z prezentacją opracowaną przez panią Agnieszkę Strzyż                 nt. Dojrzałość szkolna - gotowość dziecka do podjęcia obowiązku szkolnego.Prezentacja_Dojrzalosc_szkolna.pptx

Bezpieczny przedszkolak w sieci

Dzień Bezpiecznego Internetu to kolejna z akcji przeprowadzanych w naszym przedszkolu mająca na celu uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw, jakie czekają na nie w dzisiejszych czasach. Już teraz rozmawiamy o możliwościach jakie  daje  nam  internet,  aby w przyszłości ograniczyć niepoprawne zachowania. W trosce o dobro dzieci apelujemy: RODZICU UWAŻAJ, CO TWOJE DZIECKO ROBI PRZY KOMPUTERZE I ILE CZASU PRZY NIM SPĘDZA!

przedszkolak_w_sieci.pptx

Rodzicu

Wykorzystaj czas, w którym dziecko nie chodzi do przedszkola, na większe usamodzielnienie swojego dziecka – oczekuj od niego większej pomocy przy codziennych czynnościach w domu np. podczas przygotowywania posiłków, sprzątania, czy nawet podczas wykonywania w swoim tempie czynności związanych z ubieraniem się, przygotowaniem do snu, w których bardzo często, z powodu pośpiechu, dzieci są wyręczane. Wykorzystaj pobyt dziecka w domu na rozmowy z nim na różnorodne tematy. W ten sposób będziesz wzbogacał słownictwo swojego dziecka. Znajdź czas na czytanie dzieciom i z dziećmi. Korzystaj z edukacyjnych programów telewizyjnych, zaproponuj dziecku gry planszowe czy zabawy i gry zręcznościowe.

Korzystaj z porad i propozycji nauczyciela. Nie unikaj kontaktu z nim. Pytaj o wszystko i dziel się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi dziecka. W sytuacji zawieszenia pracy przedszkoli
          i szkół, to na Tobie i nauczycielu spoczywa odpowiedzialność za edukowanie dziecka i stwarzanie mu warunków do wszechstronnego rozwoju.

Dziecko w domu powinno, tak jak w przedszkolu, bawić się samodzielnie swoimi zabawkami, konstruować, układać, sprzątać, czuć się bezpieczne i swobodne w swej aktywności. Powinno także ruszać się i wykonywać wiele prostych ćwiczeń gimnastycznych.

Ubezpieczenie dzieci - ważna informacja dla Rodziców

Uprzejmie przypominamy , że od 1 września 2019 r.  przedszkole nie prowadzi ubezpieczenia grupowego NNW dzieci.

Rodzice mogą dokonywać ubezpieczenia indywidualnie.

XII PRZYKAZAŃ LOGOPEDYCZNYCH

1.

Narządy mowy dziecka kształtują się i zaczynają funkcjonować już wżyciu płodowym. Są one

ogromnie wrażliwe na wszystkie bodźce fizyczne i chemiczne,

zarówno sprzyjające jak

i szkodliwe.

2.

Mowa  otoczenia  powinna  być  poprawna.  Do  dziecka  trzeba

mówić  wolno,  dokładnie

i wyraźnie, trzeba zaniechać sztucznego spieszczania i używania tzw. języka dziecięcego.

3.   Dziecko powinno reagować na aktywność uczuciową i słowną otoczenia. Z początku jest to uśmiech, ruch rączki, przegięcie ciała. Wnet jednak nastąpią reakcje głosowe. Gdy ich brak, trzeba koniecznie zbadać słuch dziecka, gdyż może on być osłabiony.

4.   Absolutnie nie wolno krępować dziecka w reagowaniu na aktywność otoczenia.

5.   Jeśli dziecko ma nieprawidłową budowę narządów mowy (rozszczep warg, dziąseł, podniebienia, zniekształcenia w układzie szczęk, uzębienia itp.), powinno się bezwzględnie pójść z nim do lekarza specjalisty: chirurga plastyka, ortodonty.

6.   Dziecko leworęczne należy otoczyć specjalną opieką. W okresie kształtowania się mowy nie wolno zmuszać go do posługiwania się prawą ręką, gdyż mogą wystąpić zaburzenia mowy.

7.   Kiedy dziecko samo zaczyna coraz więcej mówić nie wolno tej skłonności gasić np. obojętnością lub cierpką uwagą, bo wówczas dziecko zamyka się w sobie, staje się nieufne, niemieje.

8.   Nie należy hamować żywiołowego pędu do mowy, trzeba wykorzystać ogromny ładunek uczuciowy, jaki dziecko wkłada w mowę.

9.   Należy pilnie baczyć czy kształtowanie się mowy dziecka przebiega zgodnie z normą.

10.Od momentu zdobycia przez dziecko umiejętności mówienia zdaniami nie wolno bezustannie przeszkadzać mu przez ciągłe poprawianie i zmuszanie do poprawnego powtarzania, gdyż dziecko nabawi się kompleksu niższej wartości, straci zaufanie do otoczenia, przestanie mówić.

11.Dziecko trzyletnie monologuje, ale chce też rozmawiać z otoczeniem, zadaje mnóstwo pytań i przepada za opowiadaniami. Nie wolno lekceważyć tych faktów, gdyż pomaga to dziecku w wysławianiu się, w umiejętności wyrażania swych myśli i uczuć.

12. Jeśli mimo wszystko nie udało się zapobiec powstaniu defektów mowy, nie wolno opuszczać rąk. Powstające w Polsce coraz liczniejsze poradnie logopedyczne są wstanie pomóc dziecku, o ile rodzice i wychowawcy będą z nimi jak najściślej współpracować.