• Regulamin Rady Rodziców

Przedszkola Samorządowego

im. Marii Konopnickiej

w Wąsoszu

Na podstawie art.53 ust. 4 Ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z  2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.)

I  Nazwa reprezentacji rodziców:

1. Reprezentacja rodziców dzieci uczęszczających do przedszkola przyjmuje nazwę Rady Rodziców Przedszkola Samorządowego w Wąsoszu.

II Cele i zadania Rady Rodziców:

1. Celem Rady Rodziców jest reprezentowanie ogółu rodziców dzieci uczęszczających do przedszkola oraz podejmowanie działań zmierzających do doskonalenia statutowej działalności przedszkola.
          2. Zadaniem Rady Rodziców jest w szczególności:

- organizowanie form aktywności rodziców na rzecz wspomagania i realizacji celów i zadań statutowych przedszkola,

- gromadzenie funduszy niezbędnych do wspierania działalności przedszkola oraz ustalanie zasad użytkowania tych funduszy,

- zapewnienie rodzicom rzeczywistego wpływu na działalność przedszkola poprzez znajomość zadań i zamierzeń dydaktyczno-wychowawczych, uzyskanie porad w sprawie wychowania dziecka, wyrażanie i przekazywanie opinii na temat dziecka.

III Organizacja działań ogółu rodziców i Rady Rodziców

1. Podstawowym ogniwem organizacyjnym ogółu rodziców przedszkola jest zebranie rodziców grupy.
          2. Zebranie rodziców grupy wybiera spośród siebie „grupową radę rodziców” składającą się z trzech osób.
          3. Zebranie rodziców grupy wybiera jednego przedstawiciela tej rady do Rady Rodziców przedszkola.
          4. Plenarne zebranie Rady Rodziców wybiera spośród siebie prezydium (zarząd) jako wewnętrzny organ kierujący pracami Rady Rodziców.
          5. Prezydium (zarząd) Rady Rodziców składa się z co najmniej 3 członków – tak, by można było wyłonić przewodniczącego, sekretarza i skarbnika. Prezydium dokonuje swego ukonstytuowania się na swym pierwszym posiedzeniu.
          6. Prezydium Rady Rodziców – spośród członków Rady – może tworzyć komisje i zespoły robocze dla wykonania określonych zadań.
          7.  Kadencja Rady Rodziców trwa od 1 września do dnia 30 września następnego roku.
          8. Prezydium ( Zarząd ) Rady Rodziców upoważnia do reprezentowania w Bankach Panią Karolinę Wojtkowiak.

IV Tryb podejmowania uchwał przez Radę Rodziców:

1.  Uchwały podejmuje się większością głosów.

2.  Uchwały są protokołowane przez sekretarza prezydium Rady Rodziców.

V Tryb przeprowadzania wyborów do grupowych rad rodziców i do Rady Rodziców:

1. Wybory do grupowej Rady Rodziców przedszkola oraz wybory przedstawicieli do Rady Rodziców przedszkola odbywają się w głosowaniu tajnym.
          2. Zgłoszeni kandydaci muszą wyrazić swoją zgodę na kandydowanie.

VI Ramowy plan pracy Rady Rodziców:

1. Plenarne posiedzenie Rady Rodziców zwoływane jest nie rzadziej niż raz w roku szkolnym.
          2. Zebranie plenarne może być zwołane także w każdym momencie na wniosek 3 członków   Rady Rodziców lub dyrektora przedszkola.
          3. Posiedzenia Rady Rodziców są protokołowane przez sekretarza Rady Rodziców.
          4. Zebrania rodziców poszczególnych grup mogą odbywać się z inicjatywy samych  rodziców, Rady Rodziców lub wychowawcy.
          5. Ustala się następujący porządek obrad plenarnego zebrania sprawozdawczo – wyborczego Rady Rodziców:

- wyborów przewodniczącego i sekretarza zebrania,

- sprawozdanie ustępującego organu z działalności w okresie sprawozdawczym,

- informacja dyrektora przedszkola o stanie organizacyjnym i funkcjonowaniu placówki,

- plenarna dyskusja programowa,

- wolne głosy i wnioski,

- wybory nowych organów Rady Rodziców.

VII Zasady gromadzenia i wydatkowania funduszy Rady Rodziców:

1 Rada Rodziców gromadzi fundusze z następujących źródeł:

- ze składek rodziców,

- z wpłat osób fizycznych, organizacji, instytucji,

- innych.

2. Gromadzone środki finansowe przeznaczone są na wspieranie statutowej działalności

przedszkola.

3.Wysokość składki rodziców ustala Rada Rodziców.

4. Wydatkowanie środków Rady Rodziców odbywa się na podstawie preliminarza wydatków

zatwierdzonego przez Radę Rodziców.

5. Prezydium Rady Rodziców może wydatkować środki pochodzące ze składek oraz innych

źródeł na następujące cele:

-  dofinansowanie imprez i zabaw,

-  sfinansowanie niektórych zajęć poza programowych,

-  zakup środków dydaktycznych,

-  pomoc materialną dla dzieci z najbiedniejszych rodzin,

-  inne uzasadnione cele.

6. Do obsługi księgowo – rachunkowej funduszy Rady Rodziców prezydium wyznacza

skarbnika.

7. Prezydium zakłada w banku bieżący rachunek oszczędnościowo – rozliczeniowy w celu

przechowywania na nim środków oraz dokonywania wpłat i przelewów.

PREZYDIUM RADY RODZICÓW:

PRZEWODNICZĄCA : PANI MARTA OLEJNIK