• PROCEDURA PRZYPROWADZANIA I ODBIERANIA DZIECI Z PRZEDSZKOLA

• procedura przyprowadzania i odbierania dzieci z przedszkola

1. PRZYPROWADZANIE DZIECKA DO PRZEDSZKOLA

1. Dzieci są przyprowadzane do przedszkola i odbierane z przedszkola przez rodziców (opiekunów prawnych). Są odpowiedzialni za ich bezpieczeństwo w drodze do przedszkola i z przedszkola do domu.

1. Dziecko powinno być przyprowadzane do przedszkola w godzinach deklarowanych  w oświadczeniu.
          2. Osoba przyprowadzająca dziecko do przedszkola zobowiązana jest rozebrać je
            w szatni i osobiście przekazać nauczycielce grupy, do której dziecko uczęszcza lub nauczycielce dyżurującej. Nauczycielka nie ponosi odpowiedzialności za życie, zdrowie i bezpieczeństwo dziecka pozostawionego przez rodziców w szatni, przed zamkniętymi drzwiami do sali zajęć, na placu zabaw lub posesji przedszkolnej ( budynek Plac Kościelny 2)
          3. Osoba przyprowadzająca dziecko do przedszkola zobowiązana jest rozebrać je
            w szatni, a następnie zasygnalizować swoją  obecność używając odpowiedniego dzwonka. Nauczyciel lub personel pomocniczy odbiera od rodzica dziecko. Analogicznie rodzice/opiekunowie prawni  lub inne upoważnione osoby odbierają dziecko z grupy ( budynek ul. Korczaka 11).
          4. Rodzic zobowiązany jest zwrócić uwagę, aby dziecko nie zabierało do przedszkola przedmiotów, które stwarzają zagrożenia dla życia i bezpieczeństwa dzieci.

1. Rodzice (opiekunowie prawni) zobowiązani są przyprowadzać do przedszkola dzieci zdrowe i czyste.

1. Dziecka chorego lub podejrzanego o chorobę nie należy przyprowadzać do przedszkola. Dzieci np. zakatarzone, przeziębione, kaszlące nie mogą przebywać w grupie z dziećmi zdrowymi.

1. ODBIERANIE DZIECKA Z PRZEDSZKOLA

1. Rodzice odbierają dzieci w godzinach deklarowanych  w oświadczeniu.

1. Dzieci mogą być  odbierane przez inne osoby dorosłe upoważnione na piśmie przez rodziców/opiekunów prawnych (zał. do procedury), zdolne do podejmowania czynności prawnych. Upoważnienie pozostaje w dokumentacji przedszkola. Może ono zostać w każdej chwili odwołane lub zmienione.

1. Rodzice (opiekunowie prawni) ponoszą odpowiedzialność prawną za bezpieczeństwo dziecka odebranego z przedszkola przez upoważnioną przez nich osobę.
          2. Dzieci z przedszkola mogą odbierać wyłącznie osoby dorosłe.
          3. Upoważnienie wystawia co najmniej jeden rodzic (opiekun prawny) dziecka na piśmie z własnoręcznym podpisem. Upoważnienie zawiera: imię i nazwisko osoby upoważnionej,  podpis upoważniającego.
          4. Nauczyciel w razie najmniejszych wątpliwości ma obowiązek sprawdzić zgodność danych osoby odbierającej dziecko z przedszkola z dokumentem tożsamości.
          5. Osoba upoważniona w momencie odbioru dziecka powinna posiadać przy sobie dokument tożsamości, wskazany w upoważnieniu i na żądanie nauczyciela go okazać.
            W sytuacjach budzących wątpliwości nauczycielka kontaktuje się z rodzicami.
          6. Gdy dziecko jest odbierane z ogrodu przedszkolnego, wymaga się od rodziców/opiekunów prawnych, aby podeszli razem z nim do nauczyciela i zgłosili odebranie. |
          7. Dopuszcza się możliwość wydania dziecka innej osobie niż wymienione w oświadczeniu jednak wyłącznie po uprzednim przekazaniu takiej informacji przez rodziców/opiekunów prawnych bezpośrednio nauczycielowi w formie pisemnej. Zaistniałą sytuację należy odnotować i dołączyć do dokumentacji dziecka.
          8. Przedszkole nie wydaje dziecka na prośbę rodzica/opiekuna prawnego zgłaszaną telefonicznie.
          9. W przypadku pozostania rodzica/opiekuna na placu przedszkolnym po odebraniu dziecka nauczyciel nie odpowiada już za bezpieczeństwo dziecka.
          10. Rodzice/opiekunowie są zobowiązani przekazać aktualne numery telefonów.
          11. Nauczyciel każdej grupy jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji adresów zamieszkania i numerów kontaktowych rodziców, prawnych opiekunów dzieci oraz osób upoważnionych pisemnie przez rodziców do odbioru dziecka.

1. Nauczyciel powinien nie tylko wiedzieć, ale także widzieć, kto odbiera dziecko
            z przedszkola. Z terenu przedszkolnego można pozwolić dziecku odejść dopiero wtedy, gdy rodzic (osoba upoważniona) dotarł na miejsce pobytu grupy.

1. Przedszkole może odmówić wydania dziecka w przypadku, gdy zachowanie osoby odbierającej dziecko budzi zastrzeżenia.
            W takim przypadku personel przedszkola ma obowiązek zatrzymać dziecko
            w przedszkolu do czasu wyjaśnienia sprawy. W takich okolicznościach nauczyciel zobowiązany jest skontaktować się z drugim rodzicem lub osobą upoważnioną przez rodziców. O zaistniałym fakcie powinien zostać poinformowany dyrektor.

1. Życzenie rodziców dotyczące nieodbierania dziecka przez jednego z rodziców musi być poświadczone przez orzeczenie sądowe.

1.  POSTANOWIENIA KOŃCOWE

1. Regulamin obowiązuje wszystkich pracowników przedszkola, rodziców dzieci uczęszczających do przedszkola oraz osoby przez nich upoważnione do odbioru dzieci.
          2. Na pierwszym zebraniu organizacyjnym rodzice są informowani o zasadach przyprowadzania i odbioru dzieci.